prawo spadkowe

Spadek poza granicami Polski

Spadek bo zmarłej osobie, która mieszkała zagranicą z reguły może powodować większe trudności, aniżeli w przypadku dziedziczenia w Polsce. Wynika to z innego systemu prawnego, oraz innych wymogów wobec spadkobierców. Dodatkowo będzie się wiązać z koniecznością zatrudnienia zagranicznego prawnika. Ostatnim z problemów może być konieczność dwukrotnego zapłacenia podatku. Przedstawiamy porady prawne aby przyjrzeć się bliżej kwestii “zagranicznego spadku”.

Ustalenie danych spadku oraz spadkodawcy

Pierwszym elementem, jaki musimy ustalić, w celu sprawnego przeprowadzenia postępowania spadkowego, jest określenie adresu zamieszkania Spadkodawcy w momencie śmierci. Miejscowy sąd powinien wskazać, czy w przypadku Spadkodawcy toczyło się postępowanie spadkowe. Z pewnością będziemy musieli również udowodnić nasze pokrewieństwo z tą osobą. Do tego celu potrzebne będą akta stanu cywilnego oraz wszystkie dokumenty wraz z korespondencją, które mogą poświadczyć pokrewieństwo ze zmarłą osobą oraz jego stopień.

W przypadku jeśli nie znamy miejsca zamieszkania Spadkodawcy, będziemy musieli poprosić o pomoc urząd konsularny Rzeczpospolitej Polskiej znajdujący się w danym kraju. Co ciekawe wraz z ustaleniem adresu konsul udzieli nam informacji dotyczących zasad przejmowania spadku w danym kraju. Ponadto powinien on wręczyć nam wykaz polskich kancelarii prawnych działających na tym terenie, które specjalizują się w prowadzeniu spraw spadkowych.

Podwójne opodatkowanie

Ważnym zagadnieniem, w kontekście spadku z zagranicy, jest także kwestia podwójnego opodatkowania. Podstawowy problem polega na tym, że w zakresie majątku dziedziczonego kraje rzadko zawierają ze sobą umowy pozwalające na uniknięcie podwójnego opodatkowania. To powoduje, że spadek zostaje naliczony dwukrotnie. Po raz pierwszy w kraju zamieszkania Spadkobiercy. Po raz drugi w miejscu położenia majątku (spadku), w miejscu siedziby bądź stałego zamieszkania Spadkobiercy lub Spadkodawcy, albo w kraju, którego Spadkodawca lub Spadkobierca jest obywatelem. W tej kwestii wskazana jest konsultacja z prawnikiem bądź doradca podatkowym.

Powyższe rozważania tylko potwierdzają, że otrzymanie spadku z zagranicy jest kwestią o wiele bardziej problematyczną niż ma to miejsce w przypadku spadku w Polsce. Warto zatem zadbać o fachową pomoc prawną, dzięki której bez trudu odnajdziemy się w gąszczu obowiązujących przepisów.

0 odpowiedzi

Zostaw komentarz

Chcesz dołączyć do dyskusji?
Zapraszam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *